Wycieczka do Wieliczki

14 kwietnia, 2022 13:05 Opublikowany przez Admin

7 kwietnia uczniowie klasy 7a wybrali się na wycieczkę do Kopalni Soli w Wieliczce. Kopalnia ta, jest jedynym na świecie czynnym bez przerwy, od średniowiecza do chwili obecnej, obiektem górniczym. Jej oryginalne wyrobiska – chodniki, pochylnie, komory eksploatacyjne, jeziora, szyby o łącznej długości około 300 km usytuowano na 9 poziomach, sięgających do głębokości ponad 300 metrów. 8 września 1978 roku Kopalnia została wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO i tym samym dołączyła do pierwszych 12 obiektów na całym świecie. Uczniowie poznali historię wydobywnictwa soli, specyfiki pracy ludzi i zwierząt w kopalni, a także- co cieszyło się największą atrakcją, mogli bez przeszkód lizać solne ściany (z wyjątkiem figur 😉 Oprócz walorów turystycznych zyskaliśmy i zdrowotne walory, ponieważ pobyt w Kopalni jest szczególnie korzystny dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych oraz z alergią.