Domki dla owadów

Dzień Pszczoły

8 sierpnia obchodzimy w Polsce Wielki Dzień Pszczół, zaś 20 maja obchodzony jest – ustanowiony przez ONZ – Światowy Dzień Pszczół.

Nie trzeba lubić miodu i leczyć się propolisem, żeby pozostać obojętnym na los pszczół. Często nie zdajemy sobie sprawy jakie korzyści mamy z tych drobnych owadów. Bez pszczół i innych zapylaczy, takich jak trzmiele, motyle, osy, a nawet mrówki, ludzie mieliby marne szanse na przeżycie. Nie mielibyśmy smacznych warzyw, soczystych owoców, bogatych w odżywcze substancje orzechów ani aromatycznych i zdrowych ziół. Drzewa przestałyby dawać nasiona, które są głównym pożywieniem ptaków. Pszczoły zapylają także rośliny uprawne. Żerują również na roślinach dziko żyjących i przez to pośrednio dostarczają pokarm dzikim zwierzętom. To właśnie dzięki pszczołom wiele gatunków roślin i zwierząt jest w stanie przetrwać. Owady te przyczyniają się więc do zachowania właściwej równowagi i stabilności ekosystemu.

Zdając sobie sprawę z tego, dlaczego warto chronić chronić pszczoły, konieczne jest podejmowanie rozmaitych działań zapobiegających wyginięciu tych cennych owadów. W tym celu klasa 5c zbudowała domki i hotel dla owadów, które zostaną zamieszczone w szkolnym ogrodzie, aby stworzyć schronienie dla tych pożytecznych owadów.