„ZIELONA PRACOWNIA” W NASZEJ SZKOLE

W marcu 2021 r. nasza szkoła wzięła udział w konkursie „Zielona Pracownia’2021”, zorganizowanym przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach. Przedmiotem konkursu było stworzenie projektu szkolnej pracowni na potrzeby nauk przyrodniczych poprzez remont sali, wyposażenie jej w nowoczesne zaplecze techniczne i różnorodne pomoce dydaktyczne oraz sprzęt multimedialny.

W konkursie „Zielona pracownia 2021” wystartowały 133 projekty, spośród których wyłoniono 61 laureatów. Z wielką radością i dumą przyjęliśmy wiadomość, że nasz projekt zdobył uznanie i również my znaleźliśmy się w gronie zwycięzców!Na realizację naszego projektu otrzymaliśmy prawie 50 tys. zł – 39 992,46 zł z dotacji Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach i 10 tysięcy złotych ze środków własnych gminy Pszczyna.

W okresie wakacji sala przeszła generalny remont – od podłogi, po ściany, lampy i sufity. Wszystkie meble, każda rzecz w tej pracowni są nowe. Zostały zakupione nowoczesne pomoce dydaktyczne do nauczania biologii, geografii i przyrody oraz sprzęt multimedialny. Stworzono piękny kącik ekologiczny – z akwariami, fototapetą na ścianie przedstawiającą las, licznymi roślinami doniczkowymi i pufami do odpoczynku.

Uroczystego otwarcia Zielonej Pracowni dokonała 20 października 2021 r. pani Danuta Kuś – dyrektor szkoły, w obecności pana Dariusza Skrobola – burmistrza Pszczyny, pani Barbary Sopot-Zembok – zastępcy burmistrza i pani Magdaleny Czarneckiej – naczelnika Wydziału Oświaty Urzędu Miejskiego. W uroczystości wzięli również udział: pani Małgorzata Zjawiony-Cyran – wicedyrektor szkoły, nauczycielki biologii i geografii oraz uczniowie.

Dzięki zaangażowaniu wielu osób powstała, nowoczesna i w pełni wyposażona pracownia biologiczno-geograficzna. To miejsce przyjazne uczniom, w którym zdobywanie wiedzy kojarzy się będzie z odkrywaniem, badaniem i samodzielnym poznawaniem świata. Oprócz realizacji podstawy programowej z geografii, biologii czy przyrody uczniowie mogą rozwijać zainteresowania i talenty, zgłębiać wiedzę i nabywać nowe umiejętności podczas zajęć Koła przyrodniczo – ekologicznego.

Autor: Beata Kieruzel

************************************************************************************************************************************************

W naszej Zielonej Pracowni – podsumowanie całorocznej pracy (klik)