Przygotowania do nowego roku szkolnego 2020/2021

31 sierpnia, 2020 14:52 Opublikowany przez Admin

Drodzy Rodzice,

trwają przygotowania do rozpoczęcia roku szkolnego 2020/2021 w naszej placówce. Będziemy starali się na bieżąco informować Państwa o organizacji pracy w naszej szkole w nadchodzącym nowym roku szkolnym.

Przekazujemy ogólne informacje, które otrzymaliśmy z Ministerstwa Edukacji Narodowej.

Od 1 września 2020 r.  uczniowie rozpoczną edukację w szkołach stacjonarnie, z zachowaniem ogólnych wytycznych GIS, MZ i MEN. Natomiast na obszarach, w których zostały wyodrębnione strefy z uwagi na większe ryzyko zakażeniem wirusem SARS-CoV-2 będą stosowane dodatkowe zalecenia, które dyrektor placówki może zastosować uwzględniając specyfikę swojej szkoły.

Dyrektor szkoły, znajdującej się na terenie objętym strefą żółtą, czerwoną będzie organizował pracę szkoły z uwzględnieniem wytycznych MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek od 1 września 2020 r.

Dyrektor może ograniczyć do minimum przychodzenie i przebywanie osób trzecich, w tym w strefach wydzielonych, wprowadzić stosowanie przez uczniów osłony ust i nosa (np. korytarze). Podobne obostrzenia mogą być zastosowane w przypadku pracowników szkoły, jak np. ochrona ust i nosa, np. w pokojach nauczycielskich czy na korytarzach.

W miarę możliwości zostaną wyznaczone stałe sale lekcyjne, do których przyporządkowana zostanie jedna klasa,  zostanie wprowadzony zakaz organizowania wyjść grupowych i wycieczek szkolnych. Zajęcia wychowania fizycznego organizowane będą na powietrzu, tj. w otwartej przestrzeni terenu szkoły (o ile pozwolą na to warunki pogodowe).

Możliwe warianty zawieszenia zajęć przez dyrektora szkoły

Wariant A

Standardowym sposobem organizacji zajęć będą zajęcia tradycyjne prowadzone w formie stacjonarnej, w szkole.

Dyrektor szkoły w porozumieniu z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną oraz organem prowadzącym szkołę,  będzie mógł zawiesić prowadzenie zajęć w formie stacjonarnej i wprowadzić kształcenie mieszane (hybrydowe) – wariant B lub zdalne – wariant C.

W przypadku funkcjonowania placówki w trybie mieszanym lub zdalnym okres ten nie  powinien być dłuższy niż zwyczajowo 14 dni przeznaczone na czas kwarantanny, a dyrektor w porozumieniu z nauczycielami może na ten okres ograniczyć zakres treści materiału z poszczególnych przedmiotów.

 Warunki wprowadzenia kształcenia w wariancie B i C

Wariant B

Dyrektor szkoły będzie mógł podjąć decyzję o wprowadzeniu wariantu B, czyli kształcenia mieszanego, gdy stacja sanitarno-epidemiologiczna uzna za konieczną taką organizację nauki, biorąc pod uwagę poziom i charakter zachorowań na danym terenie  i sytuację epidemiologiczną na terenie szkoły/placówki. Kształcenie mieszane (tzw. hybrydowe) może dotyczyć organizowania zajęć w mniejszych grupach lub dla części klas (np. klasy I-III – zajęcia stacjonarne, a starsze klasy zajęcia zdalne) a także zajęć przeznaczonych dla pojedynczych lub niewielkich grup uczniów. Dyrektor szkoły będzie zobowiązany zorganizować kształcenie zdalne np. dla uczniów pozostających na kwarantannie, dla uczniów przewlekle chorych, na podstawie opinii lekarza sprawującego opiekę zdrowotną nad uczniem, czy dla uczniów, którzy mają orzeczenie o indywidualnym nauczaniu z poradni psychologiczno-pedagogicznej i  posiadają opinię lekarza o przeciwwskazaniach do bezpośrednich kontaktów z nauczycielem ze względów epidemicznych.

Wariant C

Dyrektor szkoły będzie mógł podjąć decyzję o wprowadzeniu wariantu C, czyli zawieszeniu wszystkich zajęć stacjonarnych i przejściu na nauczanie zdalne dla wszystkich uczniów. Kluczowa przy podejmowaniu takiej decyzji będzie zgoda organu prowadzącego i pozytywna opinia Powiatowego Inspektora Sanitarnego, która zostanie podjęta, gdy będzie duże zagrożenie epidemiczne w powiecie lub będą przypadki zachorowań lub kwarantanny większej grupy osób w danej placówce.

Procedury bezpieczeństwa w okresie pandemii covid-19

na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego  w Pszczynie

1. Do szkoły może przychodzić tylko:

  • uczeń/pracownik zdrowy, bez objawów wskazujących na infekcję dróg oddechowych,
  • uczeń/pracownik, którego domownicy nie przebywają na kwarantannie lub w izolacji.

2. Uczeń może być przyprowadzany do szkoły i z niej odbierany przez opiekunów bez objawów chorobowych wskazujących na infekcję dróg oddechowych.

3.    Przez objawy o których mowa rozumie się:

  • podwyższoną temperaturę ciała,
  • ból głowy i mięśni,
  • ból gardła,
  • kaszel, katar,
  • duszności i problemy z oddychaniem,
  • uczucie wyczerpania,
  • brak apetytu.

4. Na terenie Szkoły nie przebywają osoby z zewnątrz, chyba, iż jest to konieczne. Wówczas osoby te są zobowiązane do stosowania środków ochrony (osłona ust i nosa oraz dezynfekcja rąk) oraz przebywania tylko w wyznaczonych miejscach.

OBOWIĄZKI RODZICÓW/ OPIEKUNÓW PRAWNYCH W CZASIE PANDEMII

  1. Rodzice/opiekunowie prawni są zobowiązani do zapoznania się z Procedurami bezpieczeństwa w okresie pandemii COVID -19 na terenie Szkoły Podstawowej nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego udostępnionymi poprzez dziennik elektroniczny lub zamieszczonymi na stronie Szkoły.
  2. Rodzic/opiekun prawny jest zobowiązany do natychmiastowego powiadomienia Dyrektora szkoły o wystąpieniu podejrzenia zakażenia COVID -19 u dziecka lub członków rodziny.
  3. Rodzic/opiekun prawny wyraża zgodę na przekazanie Terenowej Jednostce Sanepidu danych osobowych jego i jego dziecka w przypadku podejrzenia zarażenia COVID – 19.
  4. Rodzice obowiązkowo wyposażają dziecko w indywidualną osłonę ust i nosa.
  5. Zgłaszają dziecko do rozpoczęcia udziału w zajęciach opiekuńczo-wychowawczych, zwanych dalej świetlicowymi, za pomocą wypełnionej Karty zgłoszenia.
  6. Stosują się do zaleceń lekarskich, nie posyłają do Szkoły dziecka chorego lub z podejrzeniem choroby, np. podwyższona temperatura, kaszel, katar, złe samopoczucie itp.
  7. Przestrzegają wytycznych dotyczących nieprzynoszenia zabawek i innych niepotrzebnych przedmiotów przez dziecko do Szkoły.
  8. Regularnie przypominają dziecku o podstawowych zasadach higieny, m.in.: myciu rąk wodą z mydłem, nie podawaniu ręki na przywitanie, unikaniu częstego dotykania oczu, nosa i ust.
  9. Zwracają uwagę na odpowiedni sposób zasłaniania twarzy podczas kichania czy kasłania.
  10. Zapewniają dziecku wodę do picia i drugie śniadanie zapakowane w pojemnik lub torbę foliową.
  11. Rodzic/opiekun prawny przyprowadzający do Szkoły dziecko, oddaje je pod opiekę wyznaczonemu pracownikowi przed wejściem do budynku – nie wchodzi na teren Szkoły.
  12. Rodzice i opiekunowie prawni przyprowadzający i odbierający dzieci do/ze Szkoły są zobowiązani do zachowania dystansu społecznego w odniesieniu do pracowników Szkoły oraz innych dzieci i ich rodziców, wynoszący co najmniej 2 metry.
  13. Rodzice i opiekunowie prawni są zobowiązani do noszenia maseczki na terenie Szkoły – boisko, parking, plac zabaw.
  14. Rodzice są zobowiązani do podania aktualnych numerów telefonu i odbierania telefonów od dyrektora lub pracownika Szkoły.
  15. Rodzic/opiekun prawny powinien być świadom, iż pomimo wprowadzenia rygorystycznych środków ostrożności i wszelkich starań ze strony placówki istnieje możliwość zakażenia się dziecka COVID – 19

OBOWIĄZKI UCZNIÓW W CZASIE PANDEMII

  1. Uczeń przychodzi do szkoły w maseczce z własnymi przyborami i podręcznikami, wodą oraz drugim śniadaniem.
  2. Uczeń zachowuje bezpieczny dystans – 1,5 m od innych osób, przed wejściem do budynku szkolnego dezynfekuje ręce.
  3. Uczniowie korzystając z szatni zachowują odpowiedni dystans. Zostawiają okrycie wierzchnie oraz obuwie w stałym, wyznaczonym przez pracownika miejscu. Grupy wychodzące na boisko szkolne przebywają w szatni wykorzystując zasadę zmianowości.
  4. W czasie pobytu w Szkole nie ma obowiązku noszenia przez uczniów maseczki przy zachowaniu dystansu 1,5 m. Podczas przerw śródlekcyjnych spędzanych na korytarzu szkolnym maseczki są obowiązkowe.
  5. Uczeń udaje się do sali lekcyjnej zgodnie z planem lekcji.
  6. Uczeń do sali lekcyjnej wchodzi pojedynczo, dezynfekuje ręce i zajmuje wyznaczone miejsce. Bezwzględnie stosuje się do wytycznych nauczyciela.
  7. W sali lekcyjnej uczeń nie musi nosić maseczki, zakłada ją wtedy, gdy zbliża się do niego nauczyciel lub inna osoba. Uczeń pozostaje w bezpiecznej odległości 1,5m od innych uczniów oraz nauczyciela.
  8. Uczeń zasłania usta i nos przy kichaniu lub kasłaniu, dba o higienę rąk – często myje ręce mydłem lub środkiem dezynfekującym, nie dotyka okolicy twarzy, ust, nosa i oczu.          
  9. Uczeń, który źle się czuje, jest przeziębiony, ma podwyższoną temperaturę, nie przychodzi do szkoły na zajęcia. O zaistniałym fakcie Rodzic niezwłocznie powiadamia telefonicznie szkołę – pracownika sekretariatu.
  10.  Jeśli członek rodziny jest objęty kwarantanną uczeń nie może uczestniczyć w zajęciach w Szkole.
  11. Uczeń, który źle się poczuje w szkole, zostaje przekazany pod opiekę wyznaczonego przez dyrektora lub wicedyrektora pracownika Szkoły, z którym udaje się do izolatki lub na zewnątrz budynku, gdzie czeka do czasu pojawienia się rodziców/ prawnych opiekunów.

Materiały informacyjne

  1. Na stronie internetowej MEN zamieszczono najczęściej zadawane pytania
    i odpowiedzi w związku z powrotem uczniów do szkół i placówek od 1 września 2020 r.
    gov.pl/edukacja/Q-A-powrot-uczniow-do-szkol-i-placowek-1-wrzesnia-2020
  2. Wskazówki dla uczniów i rodziców, które pokazują podstawowe zasady zachowania bezpieczeństwa w szkole, w drodze do niej czy podczas spędzania wolnego czasu.

Kategoria:

Napisany przez: Admin