Europejski Dzień Logopedy

5 marca, 2024 23:36 Opublikowany przez Admin

Europejski Dzień Logopedy obchodzimy 6 marca we wszystkich krajach Unii Europejskiej.

W naszej szkole również celebrowaliśmy ten dzień. Uczniowie mieli okazję zapoznać się z pracą logopedy, dowiedzieć się kim tak naprawdę jest logopeda oraz w jaki sposób przebiega terapia „naprawy” mowy. Dowiedzieli się o tym jak ważna jest poprawna technika oddychania oraz dbałość o wymowę problematycznych głosek takich jak [sz], [ż], [cz], [dż], [ś], [ź], [r]. Na specjalnie przygotowanych stanowiskach uczniowie mogli wykonać ćwiczenia oddechowe korzystając z dmuchajek, baniek mydlanych czy przenosząc papierowe elementy za pomocą słomek. Mogli też skorzystać z ćwiczeń artykulacyjnych, gier logopedycznych oraz wziąć udział w konkursie „łamańców językowych dla odważnych”. Poniżej podajemy kilka przykładów dla tych, którzy chcieliby spróbować „nie połamać języka” 😉 To jednak nie koniec świętowania- jeszcze w tym miesiącu odbędą się profilaktyczne zajęcia logopedyczne dla uczniów klas pierwszych.

ŁAMAŃCE JĘZYKOWE:

* Przeleciały trzy pstre przepiórzyce przez trzy pstre kamienice.
* Czy się Czesi cieszą, że się Czesio czesze?
* Baba bada baobaby. Baba dba o oba baobaby.
* Ta tapeta tu, tamta tapeta tam.
* Z rozentuzjazmowanego tłumu wyindywidualizował się niezidentyfikowany prestidigitator, który wyimaginował sobie samounicestwienie.
* Matka tka tak jak tkaczka tka, a tkaczka tka tak jak matka tka!
* Konstantynopolitanczykowianeczka.
* Czy rak trzyma w szczypcach strzęp szczawiu czy trzy części trzciny?

opracowała: Mariola Żyrek