XVI edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!

13 lipca, 2023 12:55 Opublikowany przez Admin

Od listopada do maja 2023 nasza placówka brała udział w XVI edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Trzymaj Formę!”. Jest to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia, promująca zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną. Współorganizatorami programu są Główny Inspektorat Sanitarny oraz Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców w ramach realizacji strategii WHO dotyczącej diety, aktywności fizycznej i zdrowia.Uczniowie klas 6, 7 i 8 podczas zajęć wychowawczych oraz lekcji wychowania fizycznego korzystając z gotowych scenariuszy lekcji omawiali i przygotowywali różne rodzaje aktywności, zbilansowaną dietę, czy używali kalkulatora, by obliczyć swoje BMI. Odbyło się szereg pogadanek, zajęć warsztatowych, prezentacji, by przybliżyć i propagować zdrowy i aktywny tryb życia. Staraliśmy się na co dzień wykorzystywać 9 punktów programu:1. Staraj się, aby Twoja dieta była odpowiednio zbilansowana2. Energia3. Jedz warzywa i owoce co najmniej 5 razy dziennie4. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste5. Spożywaj codziennie przynajmniej 3-4 porcje mleka lub produktów mlecznych6. Jedz codziennie 2 porcje produktów, które są źródłem białka7. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych na rzecz tłuszczów roślinnych (w umiarkowanych ilościach)8. Pamiętaj o piciu wody, co najmniej 1,5 l dziennie9. Bądź aktywny. Trzymaj formę!Zdobyliśmy certyfikat uczestnictwa w programie i mamy nadzieję, że przyszłym roku szkolny uda nam się ponownie do niego przystąpić.

koordynator Magdalena Kamińska