pan Tymoteusz Gębczyk z psem przewodnikiem Windsorem

10 kwietnia, 2016 18:34 Opublikowany przez Admin

7 kwietnia 2016r odwiedził naszą szkołę pan Tymoteusz Gębczyk wraz ze swoim psem przewodnikiem  Windsorem. Towarzyszyły mu panie Helena Mazur – prezes  Koła Terenowego Polskiego Związku Niewidomych w Pszczynie oraz pani  Bogusława Żemła – sekretarz.

IMG_0285

Pan Tymoteusz opowiedział dzieciom o tym, jak technika pomaga osobom niewidomym w codziennym życiu. Pokazał m.in.identyfikator kolorów –urządzenie, które po przyłożeniu do dowolnego przedmiotu mówiło jakiego jest koloru. Zaprezentował sposób, by nie przelać wody w szklance a to dzięki chrząszczowi – nie takiemu prawdziwemu lecz czujnikowi, który umieszcza się na brzegu naczynia i w momencie, gdy jest już pełne, pojawia się odgłos podobny do tego, jaki wydaje właśnie chrząszcz. Dodatkowo zaprezentował jak wygląda telefon dla osób niewidomych i jakie ma funkcje. Opowiedział o programach komputerowych, audiobookach  i audiodeskrypcji . Audiodeskrypcja to — mówiąc krótko — słowny opis tego, co dzieje się na ekranie. Opis wnętrz, akcji, wyglądu bohaterów… to jak narrator w książce. Dzięki tej   funkcji osoby niewidome mogą oglądać telewizję!

IMG_0287

Pan Tymoteusz opowiedział również o tym, jak zachowywać się w obecności osób niewidomych i jak można im pomóc.

Niewątpliwie największe zainteresowanie wzbudził pies-Windsor, czarny labrador, który pomaga panu Tymoteuszowi i jest, jak sam powiedział, jego oczami .  Dzieci przekonały się, jak  psiak bardzo jest przywiązany do swojego opiekuna. Oczywiście nie zabrakło sztuczek-pies rozpoznawał bezbłędnie wszystkie komendy i nawet  nie mylił się, gdy trzeba było iść w prawo czy w lewo.

IMG_0288

Więcej na temat psa oraz fundacji, która zajmuje się szkoleniem psów przewodników przeczytacie na stronie: http://fundacja.labrador.pl/pl/wyszkolone-psy/windsor a o działalności PZN tutaj: http://www.pzn.slask.pl/subp_dyn.php?id=35&idg=4&action=show#txt

Jolanta Grygierczyk