Wycieczka klas 6A i 6B do Planetarium i Obserwatorium Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika w Chorzowie

10 listopada, 2023 22:02 Opublikowany przez Admin

W czwartek 9 listopada 2023r. grupa uczniów klas szóstych wraz z opiekunami wzięła udział w wycieczce do Planetarium Śląskiego.   

W drodze do Chorzowa podziwialiśmy niezwykłe barwy jesieni, a po dojechaniu na miejsce cieszyliśmy się fantastyczną pogodą i głodni wrażeń ruszyliśmy na zajęcia dydaktyczne pt. „Cztery pory roku”.

Dowiedzieliśmy się dlaczego gwiazdy spacerują po niebie? Kiedy Słońce góruje najwyżej? Jak wraz ze zmianą pór roku zmienia się wygląd nocnego nieba? Omówione zostały treści dot. orientacji na sferze niebieskiej; gwiazdy i gwiazdozbiory; model geocentryczny budowy świata; teoria heliocentryczna Mikołaja Kopernika; ruch obrotowy Ziemi (zmiana dnia i nocy) oraz ruch obiegowy Ziemi (zmiany pór roku).

Po zajęciach udało nam się również zwiedzić wewnętrzny dziedziniec planetarium i podziwiać przepiękny zegar słoneczny. Byliśmy również świadkami nagrania niezwykłego wydarzenia astronomicznego, jakie dzisiaj miało miejsce- zakrycia Wenus przez Księżyc. Ostatnie dzienne zakrycie Wenus było widoczne w Polsce w 2020 roku. Film z pierwszej części zjawiska można zobaczyć na stronie FB planetarium.

Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do Pszczyny bogatsi o nową wiedzę i doświadczenia 🙂 To była fantastyczna wycieczka!

opracowała: Barbara Fojcik

Kategoria:

Napisany przez: Admin