Relacja z wyjazdu do Rumunii w ramach programu POWER „Od gór do morza – poznaję i zwiedzam moja małą ojczyznę”

4 maja, 2023 22:27 Opublikowany przez Admin

W dniach 24-28 kwietnia 2023 roku 20 uczniów i 3 nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 6 im. ks. Jana Twardowskiego w Pszczynie uczestniczyło w ponadnarodowej mobilności uczniowskiej w ramach przedsięwzięcia POWER „Od gór do morza – poznaję i zwiedzam moja małą ojczyznę” finansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.
Polscy uczniowie pracowali razem z 20 uczniami ze szkoły rumuńskiej Ion Borcea w Agigea prezentując geografię, historię, faunę, florę, kulturę, tańce, potrawy reprezentatywne dla regionów, z których pochodzą – odpowiednio Śląska i Dobrudży. Pracowali także nad stworzeniem gry ROMPOL i książki kucharskiej, która zostanie wydrukowana w trzech językach – polskim, rumuńskim i angielskim, zwiedzili Morską Stację Biologiczną „Profesor dr Ion Borcea” w Agigei, Muzeum Sztuki Ludowej, Narodowe Muzeum Historii i Archeologii w Konstancy, Delfinarium i Ogród Botaniczny w Techirghiol oraz miejsca kultu religijnego: meczet, cerkiew ortodoksyjną i monastyr, synagogę. Polscy uczniowie nauczyli rumuńskich rówieśników bardzo popularnego w Polsce tańca – belgijki, pokazali poloneza, a także nauczyli się znanego tańca – hora romanesca. Jeśli chodzi o sztukę kulinarną,  nasi uczniowie przygotowali jabłka Daisy faszerowane orzechami, rodzynkami, suszonymi owocami i czekoladą, zapiekane w piecu. Podczas posiłków mieliśmy okazję spróbować rumuńskich dań w tym bardzo smacznego placka Dobrogean, pączków papanasi czy gulaszu rumuńskiego. Nasza mobilność wzbudziła wiele pozytywnych emocji, nawiązały się nowe przyjaźnie. Realizacja przedsięwzięcia trwa nadal, zakończenie projektu planowane jest na dzień 30 czerwca 2023r.

Magdalena Kamińska
Beata Kieruzel
Grażyna Mendrok

Kategoria:

Napisany przez: Admin