KPP Pszczyna – „Odpowiedzialność Prawna Nieletnich”

21 grudnia, 2022 13:36 Opublikowany przez Admin

29 listopada 2022r. w budynku naszej szkoły odbyło się spotkanie uczniów klas VIII z przedstawicielem Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie – starszym aspirantem panem Pawłem Jurczygą. Spotkanie zostało zorganizowane przez pedagoga – pana Aleksandra Byrskiego oraz panią Magdalenę Kamińską i dotyczyło odpowiedzialności prawnej nieletnich. Funkcjonariusz, posiłkując się prezentacją multimedialną, przedstawił, kto to jest osoba nieletnia oraz jakie ma prawa i obowiązki. Uczniowie dowiedzieli się, jak klasyfikowane są różne działania naruszające prawo i jaka grozi za nie kara. Policjant wyjaśnił, co oznacza określenie „czyn karalny”, omawiając jednocześnie kilka artykułów z kodeksu karnego, jak również przedstawił rodzaje kar i środki wychowawcze stosowane przez sąd. Uświadomił też uczniów, że nie tylko samo dokonanie czynu karalnego jest karalne, karze podlega również pomocnictwo. Na zakończenie uczniowie mieli możliwość zadawania pytań. Dotyczyły one różnego rodzaju sytuacji, w których młody człowiek może wejść w konflikt z prawem. Fachowe przeprowadzenie zajęć z pewnością przyczyni się do wzrostu świadomości uczniów i na długo pozostanie w ich pamięci.

Opracowała: Aleksandra Jureczko