klasa 6e od 22 czerwca do 26 czerwca

19 czerwca, 2020 08:49 Opublikowany przez Admin

25.06.2020 czwartek

JĘZYK POLSKI

PLASTYKA

MUZYKA

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Czołem klasa!
Gratuluję dotarcia do szczęśliwego zakończenia roku szkolnego. Cieszę się, że byli wśród Was tacy, którzy aktywnie uczestniczyli w moich lekcjach i stale podnosili swoją sprawność fizyczną. Myślę, że w przyszłym roku inni również do nich dołączą. Gratuluję sukcesów i życzę, aby okres wakacyjny dał Wam odpoczynek po obowiązkach szkolnych. Niech on będzie odpoczynkiem czynnym- nie zapomnijcie o znanym haśle- „W zdrowym ciele zdrowy duch”.
Powodzenia i do zobaczenia we wrześniu.
Czołem klasa!
WB

WYCHOWANIE FIZYCZNE Wojtek Widawski

Bezpiecznych, wesołych wakacji. Do zobaczenia we wrześniu:)

Na koniec przedstawiam wyniku szkolnego konkursu Moja muzyka podczas aktywności fizycznej:

WYNIKI KONKURSU MOJA MUZYKA PODCZAS AKTYWNOŚCI FIZYCZNEJ

Na początku czerwca ogłosiliśmy konkurs Moja Muzyka Podczas Aktywności Fizycznej. W konkursie wzięli uczniowie klasy 4-8. Podjęliśmy decyzję o przyznaniu nagród w dwóch kategoriach: muzyka(5 najlepszych utworów) i hasło motywujące do podejmowania aktywności fizycznej(3 hasła).

Wyniki przedstawiają się następująco:

KATEGORIA MOJA MUZYKA

1 miejsce– Maksymilian Biela 6a, utwór Eye Of The Tiger- Survivor-23 pkt

2 miejsce- Paweł Studnicki 7c, utwór Thunderstruck-AC/DC-21 pkt

3miejsce- Michał Zawada 5e, -utwór Legends Never Die- Againts The Current-19 pkt

4 miejsce- Błażej Łoskot 5b, -utwór Chariots of Fire- Vangelis-16pkt

5 miejsce-Barbara Janosz 5d-utwór Gangam Style-Psy- 15 pkt

KATEGORIA HASŁO

1 miejsce- Wiktoria Kalka 8c- „W zdrowym ciele, zdrowy ruch, więc nie straszny jest dla mnie ruch”-25pkt

2 miejsce- Weronika Żemła 5b- „Czy to judo, czy karate przy tej muzie dotkniesz mate”- 21pkt

3 miejsce- Hubert Kupiec 4a-„ Chcę mieć zdrowie i sprawne życie, więc się ruszam i ćwiczę”-20pkt

Zgodnie z regulaminem konkursu piosenki zostaną odtworzone na lekcjach wychowania fizycznego, a  ww uczniów zapraszamy po odbiór drobnych upominków do szkoły(oczywiście z zachowaniem wszelkich zasad bezpieczeństwa)od 29 czerwca do 10 lipca.

Wszystkim uczniom, którzy nadesłali utwory,( a było naprawdę trudno wybrać pięć piosenek) serdecznie dziękujemy za wzięcie udziału, a zwycięzcom gratulujemy.

Gratulujemy!

Do zobaczenia….!

JĘZYK ANGIELSKI grupa 2

”We are all students and teachers and often at the same time. We each have our own unique greatness gifts that can be shared to assist another, if we choose.” Susan Abrams Miligan

Dziękuję Wam za cały rok współnej pracy. Chwilami nie było łatwo;) Wszyscy czegoś się nauczyliśmy. Wiem, że samodzielne zgłębianie materiału i odkrywanie wiedzy wymagało od Was znacznie więcej pracy (czasem też Waszych Rodziców – im też należą się podziękowania), dlatego tym bardziej doceniam wasz trud i wysiłek w tym roku szkolnym.

Zasłużyliście na wypoczynek! Odpoczywajcie, bawcie się, dbajcie o siebie i do zobaczenia:)

WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE

GEOGRAFIA

HISTORIA

Życzenia

BIOLOGIA

MATEMATYKA

Dziękuję Wam za ten rok szkolny, za trud i wysiłek włożony w naukę:) Do zobaczenia we wrześniu! Po raz ostatni w tym roku szkolnym zapraszam na padlet: https://padlet.com/salinea/Bookmarks

INFORMATYKA

🙂 https://biteable.com/watch/poegnanie-2632801

RELIGIA

24.06.2020 r. środa

TECHNIKA

Dzień dobry,

Temat lekcji: Wychowanie komunikacyjne. Krzyżówki rowerowe.

Dziś na lekcji zapraszam ćwiczeń z pierwszeństwem przejazdu na skrzyżowaniach.

Spróbuj wykonać ćwiczenia związane z pierwszeństwem przejazdu na skrzyżowaniach. Sprawdź swoją wiedzę z zakresu znajomości przepisów ruchu drogowego.

http://www.sp64poznan.neostrada.pl/t_znaki/karta.htm

Życzę miłej pracy.

MATEMATYKA

Dzień dobry- nowa lekcja na padlecie:) Pozdrawiam! https://padlet.com/salinea/Bookmarks

ZAJĘCIA ROZWIJAJĄCE KREATYWNOŚĆ

Dzień dobry:)

Temat: Wakacyjne kodowanie

Zachęcam do zabawy z aplikacją genialny: https://www.specjalni.pl/2020/06/wakacyjne-kodowanie-cwiczenia.html#more Dobrej zabawy:)

MUZYKA

Drodzy!

Bardzo dziękuję za współpracę w tym roku szkolnym!  Dziękuję za każdy wysiłek wkładany w wykonywanie zadań! Dziękuję za każdy przejaw dobrej woli podczas naszych wspólnych lekcji!  Dziękuję za zaangażowanie, z jakim odkrywacie cudowny świat sztuki!  Nie ustawajcie, proszę, w odkrywaniu piękna!!!  Każdemu z Was dedykuję ten wspaniały utwór:

link: https://www.youtube.com/watch?v=auSo1MyWf8g

Pozdrawiam ciepło! …I do zobaczenia po wakacjach!!!

Wasza Pani od Muzyki

JĘZYK POLSKI

JĘZYK ANGIELSKI GR. 1

Dear Students. Thank you so much for this difficult year. I hope you’ve learnt something new. See you after the holidays. Have a wonderful time. Magdalena Kamińska

WYCHOWANIE FIZYCZNE GR. 2

RELIGIA

WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE

23.06.2020 r. wtorek

JĘZYK ANGIELSKI GR. 1

Good morning. Today I have a film for you to watch. Click the link and see the most intelligent animals. https://kids.nationalgeographic.com/videos/awesome-8/ Have fun M. Kamińska

JĘZYK ANGIELSKI GR. 2

Hello my students:) Dziś filmik o pandach, pod filmem 2 ciekawe zadania ze słówkami. Have fun:)

link:https://www.esolcourses.com/vocabulary/learn-english-with-pictures/giant-pandas.html

MATEMATYKA

Dzień dobry- nowa lekcja na padlecie:) Pozdrawiam! https://padlet.com/salinea/Bookmarks

ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE

Na naszym padlecie znajdziesz tablicę do zajęć wyrównawczych. Zamieściłam tam link do ćwiczeń, które pomogą Ci w utrwaleniu obliczania pól powierzchni i objętości graniastosłupów.

WYCHOWANIE FIZYCZNE GR. 1

Dzień dobry!

Dzisiaj dalszy ciąg bezpiecznych wakacji. Tym razem informacje, jak należy odpowiedzialnie zachować się w górach.

BEZPIECZEŃSTWO W GÓRACH

Zaplanuj wyjście w góry. Poświęć trochę czasu, aby przygotować podstawowe informacje dotyczące czasu przejścia, trudności, opisu trasy, możliwości powrotu, itp.

Zaopatrz się w mapę, przewodnik, lub inny opis trasy, który umożliwi bieżącą orientację w terenie. Zwykły (analogowy) kompas również może okazać się bardzo przydatny.

Zaplanuj trasę odpowiednią do swoich możliwości, warunków zewnętrznych oraz pory roku. Jeżeli planujesz wycieczkę w większej grupie – dostosuj trasę do najsłabszego uczestnika.

Miej ze sobą telefon (z naładowaną baterią i zabezpieczony przed zamoknięciem) z wpisanymi odpowiednimi numerami alarmowymi:
międzynarodowy numer alarmowy   112
POLSKA (TOPR/GOPR)  985 lub 601 100 300

W trakcie wyprawy bądź świadomy, gdzie się znajdujesz i czy masz zasięg telefonu (gdzie miałeś go ostatnio). Niestety, bardzo często wzywający pomocy nie są w stanie określić, gdzie się znajdują i wtedy ratownicy mają utrudnione zadanie – może to opóźnić i utrudnić akcję ratunkową.

Wychodząc na wędrówkę nie zapomnij o poinformowaniu najbliższych osób o planowanej trasie. Ustal tzw. godzinę alarmową (godzinę ”0”), czyli czas, po minięciu którego właściwa osoba poinformuje służby ratunkowe o ewentualnym problemie.

Zabierz apteczkę dostosowaną do planowanej wyprawy. Jeżeli jest to spacer w łatwym terenie, wystarczą podstawowe środki opatrunkowe, ale jeżeli jest to dłuższa i wymagająca trasa trzeba pomyśleć o wyposażeniu jej w: bandaże zwykłe, bandaż elastyczny, gazę, plaster na rolce, chustę trójkątną, wodę utlenioną, rękawiczki ochronne, aluminiową folię termiczną NRC i środki przeciwbólowe.

Koniecznie należy zabrać leki indywidualne (jeżeli takie przyjmujemy) w przypadku alergików, cukrzyków, mających problemy z krążeniem , itp.

Przed wyjściem sprawdź prognozę pogody. Sprawdź komunikaty dotyczące zagrożenia lawinowego. W wysokich partiach gór takie niebezpieczeństwo może wystąpić nawet w lecie. Dopasuj plan wyprawy do warunków. Jeżeli przewidywane są burze, to najlepiej zrezygnuj z wycieczki. Burza w górach jest jednym z najpoważniejszych zagrożeń.  BURZELAWINY

W góry wychodź wczesnym rankiem. Musisz mieć odpowiednią rezerwę czasową na powrót. Poza tym załamanie pogody i bardzo niebezpieczne w górach burze pojawiają się zwykle popołudniu.

Trzymamy się zasady: razem wychodzimy – razem wracamy! Nie rozdzielamy się w trakcie wycieczki.

Jeżeli wychodzisz ze schroniska lub hotelu górskiego zostaw w książce wyjść notatkę o swojej trasie (nie dotyczy poruszania się po standardowym szlaku)

Przygotuj właściwy ekwipunek. Przede wszystkim buty, szczególnie jeśli wybierasz się w wyższe partie gór. Buty powinny być na twardej, antypoślizgowej podeszwie, dobrze trzymające kostkę. Zawsze trzeba mieć okrycie (kurtka, polar, softshell, itp.) na wypadek deszczu i ochłodzenia (pogoda pomimo prognoz potrafi nas niemile zaskoczyć).

Szczególnie ważne, aby wziąć odpowiednią ilość płynów (najlepiej woda mineralna, napoje izotoniczne, ciepła herbata). Należy sprawdzić, czy na trasie są schroniska lub źródełka, gdzie można uzupełnić zapasy. Odwodnienie w górach jest bardzo częstą przyczyną poważnego w skutkach osłabienia. Oczywiście należy zabrać coś do jedzenia (kanapki, batony, owoce, itd.).

Absolutnie nie pij w górach alkoholu, powoduje on, oprócz ogólnie znanych zaburzeń równowagi i refleksu, rozszerzenie naczyń krwionośnych, co prowadzi do szybkiego wychłodzenia organizmu lub problemów z krążeniem.

I jeszcze jedna drobna uwaga: nie śmiecimy! wszystkie przyniesione ze sobą opakowania, butelki zabieramy z powrotem.

Jak wzywać pomocy jeśli nie możemy telefonicznie?

jakikolwiek sygnał optyczny (np. błysk latarki) lub akustyczny (np. wołanie) powtarzany 6 razy na minutę (co 10 sekund), po czym następuje jedna minuta przerwy. Odpowiedź o zrozumieniu sygnału, to taki sam sygnał lecz 3 razy na minutę, po czym 1 minuta przerwy.

WYCHOWANIE FIZYCZNE GR. 2

Czołem klasa!
Dzisiaj zachęcam Was do turystyki rowerowej. Myślę, że wszyscy macie karty rowerowe, więc powinniście znać zasady ruchu drogowego. Poniżej umieszczam Wam 12 zasad bezpiecznego organizowania wycieczek rowerowych.
12 warunków bezpiecznej wycieczki rowerowej 

Dzieci w wieku do 10 lat mogą kierować rowerem wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Osoby w wieku od 10 do 18 lat powinny posiadać uprawnienie do kierowania rowerem. Od starszych nie wymaga się takich uprawnień. Wszyscy – dzieci, młodzież i ich opiekunowie – muszą znać zasady bezpiecznej jazdy podczas wycieczki rowerowej. Aby jazda rowerem była bezpieczna należy pamiętać, o tym że: podczas wycieczki rowerowej należy korzystać z: dróg wyznaczonych dla rowerów, pasów ruchu wyodrębnionych na jezdni, ścieżek nadających się do jazdy lub drogi dla rowerów i pieszych (pieszy ma pierwszeństwo), w przypadku braku drogi dla rowerów lub drogi dla rowerów i pieszych kierujący jest zobowiązany poruszać się po poboczu, chyba że nie nadaje się ono do jazdy lub ruch roweru utrudniałby ruch pieszych, kiedy nie ma pobocza lub nie da się po nim jechać, dopuszcza się korzystanie z drogi (np. poza miastem) na zasadach określonych w kodeksie drogowym. Wówczas należy jechać po jezdni możliwie blisko jej prawej krawędzi, rowerzysta może korzystać z chodnika w wyjątkowych wypadkach: gdy dozwolona prędkość dla pojazdów na jezdni przekracza 50 km/h; szerokość chodnika wynosi min. 2 m (obowiązkowo musi wówczas jechać powoli i bardzo ostrożnie), zabrania się: jazdy bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach, czepiania się pojazdów, holowania innego rowerzysty, rozmawiania przez telefon w czasie jazdy (jeżeli wymaga to trzymania aparatu w ręce), jazdy po alkoholu i innych środkach odurzających, dojeżdżając do skrzyżowania z sygnalizacją świetlną rowerzyści mogą zatrzymywać się jeden obok drugiego w tak zwanej śluzie rowerowej, na całej jej szerokości. Jeśli zaistnieje możliwość kontynuowania jazdy (np. po zmianie świateł), rowerzyści powinni z powrotem zająć miejsce z prawej strony jezdni, najbliżej jej krawędzi (opuszczają skrzyżowanie jako pierwsi), na skrzyżowaniu i bezpośrednio przed nim, przepisy zezwalają rowerzyście na jazdę środkiem pasa ruchu gdy ten pas ruchu umożliwia opuszczenie skrzyżowania w więcej niż jednym kierunku (ułatwia to rowerzyście bezpieczne wykonanie skrętu w lewo lub zawracanie), w żadnym wypadku nie wolno na rowerze przejeżdżać przez przejście dla pieszych (trzeba zejść z roweru, przeprowadzić go przez jezdnię i wsiąść na rower dopiero za przejściem; wyjątek: przejazd dla rowerów), podczas opuszczania pobocza lub drogi dla rowerów następuje „włączanie się do ruchu” (obowiązuje szczególna ostrożność oraz pierwszeństwo dla innych pojazdów/ uczestników ruchu), zabrania się jeździć rowerem po autostradach i drogach ekspresowych, po jezdni – jeżeli obok jest wyznaczona droga/ścieżka dla rowerów lub jest dogodne pobocze, po alejkach parkowych, korzystanie z chodnika przez kierującego rowerem jednośladowym jest dozwolone wyjątkowo m.in., gdy warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła)- wówczas należy jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, wycieczkę rowerową należy zaplanować tak by uniknąć jazdy późnym wieczorem i nocą.
Źródło: https://www.experto24.pl/oswiata/bezpieczenstwo-i-opieka/12-warunkow-bezpiecznej-wycieczki-rowerowej.html?cid=K000KN

Miłych wycieczek.
Pozdrawiam.
Czołem klasa!

JĘZYK POLSKI

BIOLOGIA

 Dzień dobry 🙂

Na początek proponuję obejrzenie fajnej prezentacji o różnych ssakach.

Link: https://view.genial.ly/5e8ed84cfba9d40d9e345479/presentation-przeglad-ssakow

Na zakończenie nauki o zwierzętach proponuję zabawę – zagraj w escape room na temat kręgowców stałocieplnych. Niektóre pytania nie są łatwe, ale wierzę, że sobie poradzisz.

link: https://view.genial.ly/5eb6dbf8639bfa0d0fdc2e3e/horizontal-infographic-timeline-tropiciele-przyrody

Do zobaczenia po wakacjach!

22.06.2020 r. poniedziałek

PLASTYKA

Dzień dobry:)

Temat: Zajęcia w plenerze – fragment natury

Przygotuj sztywną podkładkę, ołówek, węgiel, blok rysunkowy A4 lub zagruntowaną płytę, płótno, farby plakatowe, pędzle. Poszukaj w swoim otoczeniu ciekawego fragmentu natury. Obserwując  różnorodności form występujących w przyrodzie, wykonaj pracę plastyczną. Miłej pracy:)

JĘZYK ANGIELSKI GR. 1

Good morning. Today I have a film for you to watch. Click the link and visit this beautiful island.  https://kids.nationalgeographic.com/videos/#/1383879747547 Have  a nice day. M. Kamińska

JĘZYK ANGIELSKI GR. 2

Hello my dear students:) Chcecie dowiedzieć się jak czytać w myślach? Zapraszam do obejrzenia tego materiału. Można włączyć też napisy (będzie prostsze) Enjoy:)

link:https://kids.nationalgeographic.com/videos/brain-magic/#/1211904579767

MATEMATYKA

Dzień dobry- nowa lekcja na padlecie:) Pozdrawiam! https://padlet.com/salinea/Bookmarks

JĘZYK POLSKI

HISTORIA

Dzień dobry,

Temat: Księstwo Warszawskie-praca z mapą historyczną.

Pobierz mapę i wykonaj ćwiczenia a następnie sprawdź odpowiedzi.

praca z mapą księstwo warszawskie

odpowiedzi

Zainteresowanych tematem Napoleona w Polsce (nieobowiązkowo) proponuję przeczytać treść lekcji na stronie:

https://epodreczniki.pl/a/polacy-a-napoleon/D4MnxyXI5

WYCHOWANIE FIZYCZNE GR.1

Bezpieczne wakacje

Drodzy uczniowie, zbliża się czas beztroskich i długo wyczekiwanych wakacji. Nie pozwólmy jednak, żeby nieodpowiedzialne zachowanie spowodowało nieprzyjemne i przykre sytuacje, które mogą się nam przydarzyć jeżeli nie będziemy przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Dzisiaj zasady zachowania nad morzem i kąpieliskiem.

ZASADY BEZPIECZNEJ KĄPIELI:

  • Pływaj tylko w miejscach strzeżonych przez ratownika WOPR, nie pływaj w miejscach gdzie kąpiel jest zakazana oraz w pobliżu urządzeń i budowli wodnych,
  • Przestrzegaj regulaminu kąpieliska na którym przebywasz, przestrzegaj zaleceń i uwag ratownika,
  • nie pływaj w wodzie w temperaturze poniżej 14 stopni, w czasie burzy, we mgle i gdy wieje porywisty wiatr,
  • przed wejściem do wody należy schłodzić organizm, skrop ciało szczególnie klatkę piersiową, szyję i nogi to pozwoli uniknąć wstrząsu termicznego,
  • pływaj w miejscach dobrze Ci znanych,
  • nie skacz do wody w miejscach Ci nieznanych
  • nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu
  • nie wypływaj na dmuchanym materacu lub kole na głęboką wodę
  • zwracaj uwagę na osoby wokół Ciebie
  • jeżeli widzisz osobę tonącą a nie jesteś ratownikiem zadzwoń do odpowiednich służb, staraj się podać gałąź, ubranie, ręcznik cokolwiek co może przedłużyć rękę, rzuć koło ratunkowe które może pozwolić utrzymać się tonącemu na powierzchni, powiedz tonącemu że jeżeli może niech stara się położyć na plecach. Nie podpływaj do tonącego, uwolnienie z uścisku wymaga specjalnych umiejętności a osoba tonąca wciągnie Cię pod wodę. Uczyń tylko to, co w granicach twoich możliwości.
  • Nie przystępuj do pływania na czczo, lub bezpośrednio po posiłku ( zimna woda może spowodować bolesny skurcz żołądka ),
  • nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich,
  • bądź widoczny w wodzie dla innych, miej założony kolorowy strój i czepek
  • nie przebywaj w wodzie zbyt długo a po kąpieli nie jest wskazany duży wysiłek fizyczny,
  • nie pływaj po zachodzie słońca

FLAGI NA MORZU

Ponieważ warunki pogodowe są zmienne, kąpiel nie zawsze jest dozwolona. Kiedy wzbrania się wejścia do wody oraz z jakiego powodu? O tym możemy się dowiedzieć z koloru wywieszonej, w widocznym miejscu, flagi.
Informacyjne flagi znajdują się wysoko nad plażą, najczęściej w miejscu gdzie dyżuruje ratownik. Biały kolor oznacza, że plaża jest w danym momencie chroniona przez ratowników WOPR i można się kąpać.


W przeciwieństwie do flagi białej czerwona zabrania kąpieli. Zostaje wywieszona wtedy, gdy temperatura wody utrzymuje się poniżej 14 st. C, gdy mamy do czynienia z ograniczoną widocznością (poniżej 50 m), a także, wtedy gdy prędkość wiatru przekracza piąty stopień w skali Beauforta. W takich okolicznościach mogą występować silne i niebezpieczne prądy wsteczne. Fala ma powyżej 70 cm, a na jej grzbiecie pojawia się biała grzywa z piany.


Wiele osób jest przekonanych, że gdy wywieszona zostaje flaga czerwona, mogą się kąpać, ale na własną odpowiedzialność. Nie jest to prawdą, podobnie jak występowanie flagi czarnej.
WOPR na chronionych kąpieliskach dopuszcza tylko dwie możliwość. Możliwość kąpieli lub jej całkowity zakaz.
Polacy w ostatnich latach stają się coraz bardziej zdyscyplinowani i rozsądni. Gdy nad plażą łopocze czerwona flaga, rzadko zdarza się, by ktoś wchodził do wody. Oczywiście bywają wyjątki, jednak coraz bardziej marginalne.

Ostatnią z flag, jaką można spotkać na nadbałtyckich plażach, jest flaga koloru błękitnego. Nie niesie ona jednak komunikatu dotyczącego warunków pogodowych tylko stanowi swoisty certyfikat jakości. Błękitna flaga powiewa w ramach uznania za jakość obsługi turystycznej oraz czystość, zarówno wody, jak i plaży.

Miłej lektury!

WYCHOWANIE FIZYCZNE GR.2

Kategoria:

Napisany przez: Admin