Klasa 6d od 25 maja do 29 maja

26 maja, 2020 13:05 Opublikowany przez Admin

29 maja 2020 r. PIĄTEK

JĘZYK FRANCUSKI

Do pobrania:

29.05 J.francuski kl.6ad

HISTORIA

Temat: Sprawdzian wiadomości:

Ostatnie stulecie I Rzeczpospolitej.

Pobieramy sprawdzian wiadomości. Będzie dostępny w tym miejscu od godziny 7:00 do 18:00 dnia 29.05.2020r.

sprawdzian kl 6 sp6

Sprawdzian trzeba odesłać w formie zdjęć lub pliku pdf do  9:00 30.05.2020r.

Kontakt:

kl6@pracazdlana.j.pl

a.mrozek@sp18-pszczyna.pl

adam@mro.cba.pl

W razie problemów można przesłać sprawdzian wychowawcy.

JĘZYK POLSKI

Proszę dopisać numer lekcji i datę do lekcji poprzedniej. Powodzenia 👍

GEOGRAFIA

JĘZYK ANGIELSKI – GRUPA I

Good morning on Friday. zad. 1/105 Divergent; 3/105 a; 4/105 1c, 2b, 3a. Dziś małe powtórzenie will i going to. Może pomoże Wam filmik https://www.youtube.com/watch?v=oedCch0yIjk A teraz otwórzcie pordecznik na stronie 106 i wykonajcie zadania 1, 2, 3. Nie wysyłajcie ich, sprawdzimy w następnym tygodniu. Take care. M. Kamińska

INFORMATYKA – GRUPA II

W linku do e-podręcznika: https://epodreczniki.pl/a/modyfikacja-cyfrowych-obrazow/DFPZf9KQH, znajdź, przesuwając widok strony niżej, temat: Tworzenie rysunku z powtarzalnych elementów, a następnie wykonaj ćwiczenie 12. – dowolny Meander. Gotową pracę graficzną prześlij do mnie na adres e.migalska@sp18-pszczyna.pl lub migewe@gmail.com

RELIGIA

28 maja 2020 r. CZWARTEK

JĘZYK FRANCUSKI

Do pobrania: 

28.05. J. francuski kl. 6ad

28.05. ćwiczenie 6ad

28.05. gramatyka 6ad

MATEMATYKA

Dzień dobry- nowa lekcja na padlecie:)  Pozdrawiam! https://padlet.com/salinea/Bookmarks

JĘZYK ANGIELSKI – GRUPA I

JĘZYK ANGIELSKI – GRUPA II

Hello my dear students:)

Dziś ostatni odcinek historyjki Zuzia and friends. Najpierw przypomnijcie sobie słówka poznane ostatnio. Jak będzie dywan / lustro / parapet / zasłony / kominek / kaloryfer / dywanik?

Sprawdźmy jak zakończy się historyjka. Na str. 102 przeczytajcie historyjkę, koniecznie posłuchajcie też nagrania. Zapiszcie proszę wyrażenia Everyday English z zadania 4 do zeszytu i odszukajcie ich angielskie odpowiedniki (podany jest numer obrazka). Zróbcie też proszę zadanie 5 (znajdź w historyjce przymiotniki i zapisz je) i 6 (dopasuj przymiotniki z ramki do tych zapisanych w zadaniu 5 – przeciwieństwa), na przykład: terrible – great. Nie odsyłamy tego:)

Uwaga! Zadanie dodatkowe dla chętnych: jakie czasy angielskie potraficie rozpoznać w historyjce, podajcie przykłady zdań i nazwę czasu. Przyślijcie na: j.skowronska.sp6@gmail.com

TECHNIKA

Temat: Powtórzenie wiadomości z rysunku technicznego-wymiarowanie.

Proszę wykonać kartę pracy :

karta-pracy-wymiarowanie-rysunkow-technicznych-1-powt.

Nie trzeba posyłać odpowiedzi na maila.

WYCHOWANIE FIZYCZNE – GRUPA I

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Dzień dobry. Dzisiaj ćwiczenia ogólnorozwojowe. Otworz link, jest tam rozgrzewka i częśc główna. Pozdrawiam

WYCHOWANIE FIZYCZNE – GRUPA II

Dzień dobry!

Dziś coś o … Pilates.

Kiedyś wspomniałem o tym jako alternatywnej formie ruchu dla zainteresowanych!

Czy wiecie co to jest? To połączenie jogibaletu i ćwiczeń izometrycznych. Według założeń Pilatesa, czyli niemieckiego twórcy tej formy ruchu: metoda ta przyczyniać się ma do: wzmocnienia mięśni bez ich nadmiernego rozbudowania, odciążenia kręgosłupa, poprawy postawy, uelastycznienia ciała, obniżenia poziomu stresu oraz ogólnej poprawy zdrowia osób ćwiczących.

Najbardziej pilates kojarzy nam się z ćwiczeniami z duuużą piłką. Jednak w warunkach domowych możecie ćwiczyć pilates bez piłki.

Link z rozgrzewką:https://www.youtube.com/watch?v=AgWiBLO6Nzk

Zapraszam do zabawy!

JĘZYK POLSKI

27 maja 2020 r. ŚRODA

MATEMATYKA

Dzień dobry- nowa lekcja na padlecie:)  Pozdrawiam! https://padlet.com/salinea/Bookmarks

ZAJĘCIA Z WYCHOWAWCĄ

WYCHOWANIE FIZYCZNE – GRUPA I i II

Dzień dobry!

Dziś trochę o bieganiu czyli…

Biegam, bo lubię!

Bieganie a przyjemność. Jak czerpać szczęście z biegania?

Bieganie daje przyjemność, a szczęśliwi biegacze czerpią ze swojej ulubionej aktywności jeszcze więcej. Zobacz, dlaczego warto biegać z pozytywnym nastawieniem i naucz się przed biegiem zakładać „różowe okulary”. Wykorzystujemy bieganie, żeby uwolnić się od napięć po ciężkim dniu, poprawić sobie samopoczucie, wyciszyć nadmiar myśli. Po mniej lub bardziej intensywnym wysiłku dostajemy to, po co wyszliśmy z domu. Sięgamy po te skuteczne endorfiny, bo wiemy, że jak żaden inny lek dostępny bez recepty pomogą nam wygrać ze stresem, smutkiem czy brakiem wiary w siebie.

 Jedzenie biegacza

Przyzwyczailiśmy się traktować jedzenie jako paliwo głównie dla mięśni. Ale z dobrego jedzenia jeszcze bardziej cieszy się mózg (nie zdarzyło Ci się zajadać przysmakami stresów?). Profesor psychiatrii na Columbia University i autor książki „The Happiness Diet”, Drew Ramsey, uważa, że nie można na co dzień czuć się świetnie, nie dostarczając sobie takich składników odżywczych, jak magnez, żelazo, kwasy tłuszczowe omega-3, witaminy B12 i D. Na poprawę nastroju dietetycy zalecają więc naturalne antydepresanty: jarmuż, ostrygi, małże, pomidorki koktajlowe, pestki dyni, jogurt grecki i gorzką czekoladę. Dawkuj rozsądnie.

Sen a przyjemność z treningów

Jak tu się cieszyć z wyjścia na trening, kiedy jest się wykończonym i nie można zwlec się z łóżka? Nie chodzi wcale o to, żeby spać od zmierzchu do świtu – każdy potrzebuje innej długości snu. Ale jeżeli notorycznie nie przesypiamy optymalnej dla  siebie liczby godzin (zazwyczaj 6-8), tracimy przyjemność z wielu rzeczy w ciągu dnia, w tym z biegania. Jedne z badań wykazały, że osoby niedosypiające nie były szczęśliwe ani dumne ze swoich osiągnięć,

 Oddychanie podczas biegu

Głęboki, kontrolowany oddech „brzuszny” pomaga zaktywować nerw błędny, co daje efekt łagodzący nastrój. Jak? Nabierz powoli powietrze, licząc do pięciu, jakby napełniając nim brzuch (a nie klatkę piersiową). Powoli wypuszczaj powietrze, ściągając usta i „wsysając” brzuch.

 Muzyka do biegania

Wiele badań potwierdziło już, że muzyka odwraca uwagę od bólu i zmęczenia. Costas Karageorghis, naukowiec z Brunel University London, zgłębiający powiązanie muzyki ze sportem, w jednym z artykułów napisał wręcz, że muzyka jest legalnym dopingiem. 

Mantra biegacza

Negatywne myśli zwiększają napięcie mięśni, co potęguje odczucie bólu. W ciężkim momencie na trasie, pomóc ma powtarzanie sobie w kółko pozytywnego hasła, np. „Lekko i szybko” albo „Rozluźnij się”.

Bieganie w grupie

W trudnych momentach psychologowie radzą zagaić rozmowę z innymi biegaczami. Według badań, wymiana doświadczeń i wspieranie innych poprawia samopoczucie obu stronom.

Bieganie w terenie

Zamień miejską dżunglę na zieloną gęstwinę, kiedy tylko masz taką możliwość. Naturalne otoczenie poprawia nasze postrzeganie świata, nastrój i zdrowie. Naukowcy już dawno potwierdzili, że zwykłe wgapianie się w wodę wywołuje uczucie spokoju, a wystawianie się na promienie słoneczne zmniejsza ryzyko, że dopadnie nas depresja.

Szczęście w biegu… zmniejsza ryzyko kontuzji

Cały organizm spina się jak może w reakcji na stres i obciążenia, a wzmożone napięcie mięśni czyni nas bardziej podatnymi na kontuzje. Szczęście ma za to przeciwne działanie i odwraca szkodliwe skutki przeciążeń psychicznych i fizycznych.

… poprawia wyniki

Badania opublikowane w „European Journal of Applied Physiology” dowodzą, że kolarze, którzy otrzymywali pozytywne informacje zwrotne, osiągali lepsze czasy w testach niż ci, którzy nie słyszeli pochlebnych opinii. Okazuje się, że kiedy pozbędziemy się rozpraszających nas negatywnych myśli, wzrasta nasza koncentracja na celu, który chcemy osiągnąć. Słyszeliście kiedyś sportowca, który przed zawodami nie mówiłby, że chce wygrać? Nawet nasi piłkarze przed każdym meczem reprezentacji pałają optymizmem – dlatego, że nastawienie może wpłynąć na lepszy wynik. Chociaż porządnych treningów nie zastąpi.

… zmniejsza ból

Mózgi radosnych ludzi uwalniają więcej neurotransmitera – dopaminy. Substancja ta wpływa na ośrodek odpowiedzialny za odczuwanie przyjemności, sprawiając, że łatwiej tolerować nieprzyjemne doznania.

… poprawia zdrowie

Szczęśliwi ludzie są podwójnymi szczęściarzami, bo ich pozytywne usposobienie sprawia, że chorują rzadziej, a kiedy już coś ich dopadnie, szybciej się regenerują.  Trwanie w negatywnych emocjach rzeczywiście może obniżać odporność na choroby, nawet na nowotwory. Według naukowców odczuwanie radości może odwrócić ten proces. Uśmiech! Na zdrowie.

Jak biegać z radością?

Zawodowi sportowcy często przyjmują bojowy wyraz twarzy, ale zbyt poważna i skupiona mina może też przynosić odwrotny skutek, wywołując zbędne napięcie. Jak mówi dr Jim Afremow, autor publikacji o psychice sportowców: „Nasza ekspresja nie tylko pokazuje innym, jak się czujemy, ale też może nas tak nastrajać. Innymi słowy, kiedy wyglądasz radośnie, biegasz z radością”.

1. Rozluźnij czoło. Napinanie mięśni, które odpowiadają za zmarszczki na czole, wysyła do mózgu sygnał, że coś nie gra.

2. Uśmiechanie się całą twarzą, w taki sposób, że w rozciągnięcie ust w grymasie radości zaangażowane są w to policzki, sugeruje mózgowi, że świetnie się bawisz. Taki trik.

3. Głowa do góry! W tradycyjnej chińskiej medycynie broda jest związana z siłą woli. W czasie biegu trzymaj podbródek poziomo, a zyskasz zastrzyk pewności siebie.

Zachęcam do biegania!

RELIGIA

MUZYKA

Dzisiaj chciałabym żebyś opisał mi muzykę, której lubisz słuchać. Czy jest to jakiś konkretny rodzaj lub gatunek muzyki? Czy lubisz jednego wykonawcę czy więcej? Które jego utwory możesz mi polecić? Dlaczego akurat on zwrócił Twoją uwagę? Na jaki instrument najbardziej zwracasz uwagę słuchając jakiegoś utworu? A może jest to wokal?… Czy to ważne jakiej muzyki słuchamy? Czy rodzaj słuchanej muzyki wiąże się z inteligencją? Czy muzyki należy słuchać głośno czy cicho? Czy jest jakaś odpowiednia pora dnia do słuchania muzyki? Czy słuchając muzyki można wykonywać jakąś czynność, np. gotować, czy należy usiąść i się skupić? Czy muzyki lepiej słuchać w samotności czy w grupie osób? Czy słuchanie muzyki jest fajne?…. Napisz jeszcze coś, jeśli uważasz, że jest konieczne w tym temacie…

Na wypowiedzi czekam pod adresem:  s.witula@sp18-pszczyna.pl

Pozdrawiam!!!

JĘZYK POLSKI

Uczniom, którzy zgłosili chęć poprawy sprawdzianu po 3. rozdziale wysłałam test. Proszę do piątku „oddać” wypełnione prace. Powodzenia!

WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE – GRUPA DZIEWCZĄT

25.05.2020 r. WTOREK

WYCHOWANIE FIZYCZNE – GRUPA I

Dzień dobry

Drugi mocny akcent na początek tygodnia, tym razem trening fitnes. W linku znajdziesz wszystkie informacje dotyczące lekcji .Powodzenia

WYCHOWANIE FIZYCZNE – GRUPA II

Dzień dobry

Dzisiejsze zajęcia są pierwszym wyzwaniem z cyklu „podejmij wyzwanie z ……”. Na dziś to układ ćwiczeń z p. Wojtkiem Widawskim. Przeprowadź rozgrzewkę składającą się z 8 wybranych przez ciebie ćwiczeń, a następnie spróbuj wykonać ćwiczenie zaprezentowane w materiale. Zamiast papieru możesz użyć piłki podobnej wielkości.

link: https://www.youtube.com/watch?v=ukAMFPx_Th4

Jeżeli komuś uda się wykonać ćwiczenie i chciałby się pochwalić to proszę przesłać materiał na adres: marek.biela@interia.pl

Powodzenia!

JĘZYK POLSKI

MATEMATYKA

Dzień dobry- nowa lekcja na padlecie:)  Pozdrawiam! https://padlet.com/salinea/Bookmarks

ZAJĘCIA WYRÓWNAWCZE

Na naszym padlecie znajdziesz tablicę do zajęć wyrównawczych. Zamieściłam tam link do ćwiczonek z Matzoo, które pomogą Ci w przećwiczeniu zapisywania równań. Pobaw się i spróbuj zdobyć jak największą liczbę ananasów!

BIOLOGIA

Dzień dobry Klaso 🙂

Powodzenia!

INFORMATYKA – GRUPA I

W linku do e-podręcznika: https://epodreczniki.pl/a/modyfikacja-cyfrowych-obrazow/DFPZf9KQH, znajdź, przesuwając widok strony niżej, temat: Tworzenie rysunku z powtarzalnych elementów, a następnie wykonaj ćwiczenie 12. – dowolny Meander. Gotową pracę graficzną prześlij do mnie na adres e.migalska@sp18-pszczyna.pl lub migewe@gmail.com

JĘZYK ANGIELSKI – GRUPA II

Hello:)

Przed nami ostatni rozdział. Topic: Mystery (tajemnica)

Dziś poznamy słownictwo związane z umeblowaniem. Na str. 101 podręcznika znajdziecie obrazek i w ramce wyrazy. Koniecznie posłuchajcie nagrania i patrząc na obrazek powtarzajcie nowe słowa za nagraniem. Niektóre wymawia się inaczej niż sądzilibyście:)

Zapiszcie w zeszycie wyrazy z ich polskimi odpowiednikami (słowniczek na końcu podręcznika). Dopiszcie inne nazwy mebli, które znacie. Posłuchajcie nagrania do zad. 4 i 5: zaznaczcie, które z poznanych dziś wyrazów pojawiają się w rozmowie Lady Higgins i Inspectora Giles oraz uzupełnijcie zdania w zad. 5. Na koniec spójrzcie na obrazek starając się zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Teraz zasłońcie obrazek i spróbujcie przypomnieć sobie gdzie znajdują się poszczególne meble, jakiego są koloru, czy coś na nich leży, itp. ENJOY!

HISTORIA

Dział: Okres napoleoński.

Temat: Podboje Napoleona.

Podpunkty:

  1. Dyrektoriat i kampania włoska.
  2. Konsulat napoleona.
  3. Wojny napoleońskie.
  4. Napoleońska Europa.

Proszę przeczytać treść lekcji w podręczniku

str.226-232 a następnie w zeszycie uzupełnić daty:

1795.r-

1799r.-

1804r.-

1805r.-

1806r.-

1807.r-

1812r.-

Nie wysyłamy odpowiedzi na maila.

25 maja 2020 r. PONIEDZIAŁEK

MATEMATYKA

Dzień dobry- nowa lekcja na padlecie:)  Pozdrawiam! https://padlet.com/salinea/Bookmarks

JĘZYK ANGIELSKI – GRUPA I

JĘZYK ANGIELSKI – GRUPA II

Hello:)

Wygląda na to, że kończymy rozdział 7. Przed nami powtórka. Topic: Revision unit 7.

Proszę o wykonanie zadań na str. 99 podręcznika: 1 (połącz zdania z osobami na obrazku), 2 (spójrz na obrazek i dopasuj uczucia do osób), 3 (uzupełnij zdania formą present perfect czasowników) i 4 (napisz pytania w czasie present perfect z wyrazem ever).

That`s all.

Proszę przesłać fotki do wtorku wyłącznie na adres: j.skowronska.sp6@gmail.com

JĘZYK POLSKI

WYCHOWANIE FIZYCZNE – GRUPA I

WYCHOWANIE FIZYCZNE


Dzień dobry

Pilates to uniwersalny trening wzmacniający wszystkie mięśnie ciała, poprawiający posturę, zapobiegający bólom pleców wynikającym z siedzącego trybu życia. Pilates to trening dla każdego. Także zaczynamy poniedziałek od mocnego akcentu. Wykonaj rozgrzewkę składającą się z 8 dowolnych ćwiczeń znanych z lekcji WF , następne przejdz do części głównej. Powodzenia

WYCHOWANIE FIZYCZNE – GRUPA II

Witam!

„Szansa na sukces” czyli  Test Zuchory – podsumowanie 3 prób wykonanych w warunkach domowych

  (szybkości , gibkości  i siły mięśni brzucha)

Indeksu Sprawności Fizycznej.

Wszystkim ,którzy nie dosłali, bądź nie zrozumieli lub nie doczytali… kolejna szansa na dobrą ocenę..

W linku poniżej pokaz wykonania testu Zuchory

interesujące Was próby:

 1 – szybkość

4 – gibkość

 5- siła mięśni brzucha

link:https://www.youtube.com/watch?v=HEKMt4GAnHw

Większość z Was wysłała wykonane zadania, czasem jednak (sporadycznie), wyniki są wątpliwe i pewnie  wynikają z niedokładnego zrozumienia tematu. (również na Waszą niekorzyść)

W filmie dosyć prosto i jasno zostały objaśnione,  wykonane  i pokazane poszczególne próby.

Jeśli nie zrobiłeś danej próby -wyślij brakujące zadanie. Jeśli uznasz że, zrobiłeś coś niedokładnie, bo nie zrozumiałeś zadania – ponów próbę! Spróbuj jeszcze raz!

Powodzenia!

PLASTYKA

Dzień dobry:)

Temat lekcji: Niezwykłe wnętrze – fotomontaż

Przygotuj kartkę A3, powycinane z gazet i czasopism elementy wyposażenia wnętrz (meble, stoły, krzesła, łóżka, biurka, wazony itp.), klej, nożyczki. Wykonaj fotomontaż przedstawiający niezwykłe wnętrze. Zainspiruj się obrazem Rene Magritte’a znajdującym się w ciekawostce w ostatniej lekcji. Zdjęcie swojej pracy umieść na tablicy plastycznej:

https://padlet.com/bczernecka1/uiknob020xlq     hasło: plastyka6

Miłej pracy:)

Kategoria:

Napisany przez: Admin