Klasa 6b od 25 maja do 29 maja

22 maja, 2020 22:27 Opublikowany przez Admin

29.05.2020 piątek


GEOGRAFIA

BIOLOGIA

Dzień dobry Klaso 🙂

Serdecznie Was pozdrawiam!

TECHNIKA

Temat: Powtórzenie wiadomości z rysunku technicznego-wymiarowanie.

Proszę wykonać kartę pracy :

karta-pracy-wymiarowanie-rysunkow-technicznych-1-powt.

Nie trzeba posyłać odpowiedzi na maila.

JĘZYK ANGIELSKI

Hello my dear students:)

Dziś ostatni odcinek historyjki Zuzia and friends. Najpierw przypomnijcie sobie słówka poznane ostatnio. Jak będzie dywan / lustro / parapet / zasłony / kominek / kaloryfer / dywanik?

Sprawdźmy jak zakończy się historyjka. Na str. 102 przeczytajcie historyjkę, koniecznie posłuchajcie też nagrania. Zapiszcie proszę wyrażenia Everyday English z zadania 4 do zeszytu i odszukajcie ich angielskie odpowiedniki (podany jest numer obrazka). Zróbcie też proszę zadanie 5 (znajdź w historyjce przymiotniki i zapisz je) i 6 (dopasuj przymiotniki z ramki do tych zapisanych w zadaniu 5 – przeciwieństwa), na przykład: terrible – great. Nie odsyłamy tego:)

Uwaga! Zadanie dodatkowe dla chętnych: jakie czasy angielskie potraficie rozpoznać w historyjce, podajcie przykłady zdań i nazwę czasu. Przyślijcie na: j.skowronska.sp6@gmail.com

WYCHOWANIE FIZYCZNE

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Dzień dobry. Dzisiaj ćwiczenia ogólnorozwojowe. Otwórz link, jest tam rozgrzewka i część główna.
https://www.youtube.com/watch?v=PpXaWTCBFUE

Pozdrawiam.

INFORMATYKA GR 2

W linku do e-podręcznika: https://epodreczniki.pl/a/modyfikacja-cyfrowych-obrazow/DFPZf9KQH, znajdź, przesuwając widok strony niżej, temat: Tworzenie rysunku z powtarzalnych elementów, a następnie wykonaj ćwiczenie 12. – dowolny Meander. Gotową pracę graficzną prześlij do mnie na adres e.migalska@sp18-pszczyna.pl lub migewe@gmail.com


28.05.2020 czwartek


JĘZYK POLSKI

MATEMATYKA

Witajcie.

Pozdrawiam Was serdecznie.

ZAJĘCIA Z WYCHOWAWCĄ

Jak co tydzień czekam na Was o 11.00.

RELIGIA

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Witam !

Dziś trochę teorii

Wskaźnik BMI – jak go obliczyć?

Czym jest BMI. Jest to skrót wywodzących się z języka angielskiego i oznacza Body Mass Index. BMI jest współczynnikiem, który wskazuje, czy stosunek naszej masy ciała do wzrostu jest prawidłowy. Chcesz wiedzieć, jak obliczyć BMI? Jest to bardzo proste, wystarczy zastosować prosty wzór. Warto wiedzieć, że BMI nie mierzy zawartości tłuszczu w organizmie. To dzięki niemu jesteśmy w stanie określić, czy nie grozi nam niedowaga, nadwaga lub otyłość. BMI wylicza się w taki sam sposób dla kobiet i dla mężczyzn. Warto znać swoje BMI szczególnie, jeśli decydujemy się na odchudzanie. Dzięki niemu będziemy w stanie określić moment, w którym nasza waga jest prawidłowa.

Jak oblicza się BMI?

Obliczanie wskaźnika BMI jest proste. Wzór na BMI wygląda następująco:

BMI = masa ciała (kg)/wzrost (m²)

Czyli mówiąc obrazowo – należy swoją wagę, wyrażoną w kilogramach, podzielić przez nasz wzrost, wyrażony w metrach i podniesiony do kwadratu.

Oto przykład, jak obliczać BMI:

Przy wzroście 160 cm: należy pomnożyć 1,60×1,60 i otrzymamy 2,56.

Przy wadze 62 kilogramy: należy podzielić ją przez wynik otrzymany wcześniej, czyli przez 2,56. Otrzymamy 24,22. Czyli wartość wskaźnika BMI w tym przypadku wynosi 24,22.

Teraz otrzymany wynik należy znaleźć w międzynarodowej klasyfikacji BMI dla osób pełnoletnich. Międzynarodowa klasyfikacja BMI to tabela, która posłuży nam do określenia, czy nasza waga jest prawidłowa. Wygląda ona następująco:

  • wskaźnik BMI poniżej 16,0 – wskazuje na wygłodzenie,
  • wskaźnik BMI 16,0–17,0 – wskazuje na wychudzenie, które może być spowodowane chorobą,
  • wskaźnik BMI 17–18,5 – wskazuje na niedowagę, na którą mogło wpłynąć ekstremalne odchudzanie,
  • wskaźnik BMI 18,5–25,0 – wskazuje na wagę prawidłową,
  • wskaźnik BMI 25,0–30,0 – wskazuje na nadwagę,
  • wskaźnik BMI 30,0–35,0 – wskazuje na I stopień otyłości,
  • wskaźnik BMI 35,0–40,0 – wskazuje na II stopień otyłości,
  • wskaźnik BMI powyżej 40,0 – wskazuje na III stopień otyłości i jest to klasyfikowane jako otyłość skrajna.

Jak widać, wskaźnik BMI na poziomie 24,22 oznacza wagę prawidłową.
Jeśli chodzi o dzieci, to u nich BMI obliczane jest w ten sam sposób. Jest jednak porównywane ze średnimi wynikami pojawiającymi się w określonej grupie wiekowej. Czyli u dzieci wskaźnik BMI umożliwia porównanie wyników współczynnika dla danej płci i danego wieku. Przeprowadzone w UK badania dowodzą, że dziewczynki w przedziale dwunastu i szesnastu lat wykazują wyższą wartość wskaźnika BMI niż chłopcy w tym samym wieku.

Wady i zalety BMI

Największą zaletą wskaźnika BMI jest to, że możemy go łatwo i samodzielnie obliczyć. Przeprowadzone badania pokazały, że wskaźnik BMI o wartości 18,5–25 posiadają osoby mające dobre zdrowie i rzadko zapadają na choroby, których przyczyną jest zła dieta. Czyli osoby z takim BMI rzadko chorują na miażdżycę lub cukrzycę. Wszystko, co odbiega od normy, jest sygnałem, że należy zainteresować się naszym zdrowiem. Zarówno nadwaga, jak i niedowaga mogą być groźne dla organizmu. Nie mówiąc już o otyłości, która wymaga leczenia.

Należy pamiętać, że nawet BMI będące w normie nie jest gwarancją tego, że mamy prawidłową masę ciała. Jeśli nasza aktywność fizyczna jest niska, może nam grozić otyłość ukryta. Jeśli tak jest, to najlepiej przeprowadzić badanie procentowej zawartość tkanki tłuszczowej w organizmie. Również wskaźnik BMI, który jest podwyższony, nie musi oznaczać nadwagi. Osoby, które mają duże mięśnie, uprawiają sporty siłowe, będą miały wysoki wskaźnik BMI, lecz ich stan zdrowia będzie doskonały. Rozważa się także wprowadzenie klasyfikacji wyników BMI, która będzie zależała od uwarunkowań kulturowych oraz od warunków geograficznych.

Wskaźnik BMI służy także do określania, jaki procent osób w krajach zachodnich cierpi na nadwagę lub otyłość. W większości krajów zachodnich otyłość staje się coraz popularniejszą chorobą cywilizacyjną. Dlatego, skoro wiadomo, jak obliczyć BMI, warto zrobić to już teraz. Wynik może sugerować, czy to nie najwyższa pora, aby przejść na dietę. Może też doprowadzić do wprowadzenia zdrowych zmian w naszym trybie życia.

INFORMATYKA GR 1

W linku do e-podręcznika: https://epodreczniki.pl/a/modyfikacja-cyfrowych-obrazow/DFPZf9KQH, znajdź, przesuwając widok strony niżej, temat: Tworzenie rysunku z powtarzalnych elementów, a następnie wykonaj ćwiczenie 12. – dowolny Meander. Gotową pracę graficzną prześlij do mnie na adres e.migalska@sp18-pszczyna.pl lub migewe@gmail.com


27.05.2020 środa


HISTORIA

JĘZYK POLSKI

Uczniom, którzy zgłosili chęć poprawy sprawdzianu po 3. rozdziale wysłałam test. Proszę do piątku „oddać” wypełnione prace. Powodzenia!

JĘZYK ANGIELSKI

Hello:)

Przed nami ostatni rozdział. Topic: Mystery (tajemnica)

Dziś poznamy słownictwo związane z umeblowaniem. Na str. 101 podręcznika znajdziecie obrazek i w ramce wyrazy. Koniecznie posłuchajcie nagrania i patrząc na obrazek powtarzajcie nowe słowa za nagraniem. Niektóre wymawia się inaczej niż sądzilibyście:)

Zapiszcie w zeszycie wyrazy z ich polskimi odpowiednikami (słowniczek na końcu podręcznika). Dopiszcie inne nazwy mebli, które znacie. Posłuchajcie nagrania do zad. 4 i 5: zaznaczcie, które z poznanych dziś wyrazów pojawiają się w rozmowie Lady Higgins i Inspectora Giles oraz uzupełnijcie zdania w zad. 5. Na koniec spójrzcie na obrazek starając się zapamiętać jak najwięcej szczegółów. Teraz zasłońcie obrazek i spróbujcie przypomnieć sobie gdzie znajdują się poszczególne meble, jakiego są koloru, czy coś na nich leży, itp. ENJOY!

MATEMATYKA

Witajcie.

Pozdrawiam Was serdecznie.

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Dzień dobry

Drugi mocny akcent na początek tygodnia, tym razem trening fitness. W linku znajdziesz wszystkie informacje dotyczące lekcji.
https://www.youtube.com/watch?v=eA6bjhabmz8

Powodzenia.

RELIGIA

MUZYKA

Dzisiaj chciałabym żebyś opisał mi muzykę, której lubisz słuchać. Czy jest to jakiś konkretny rodzaj lub gatunek muzyki? Czy lubisz jednego wykonawcę czy więcej? Które jego utwory możesz mi polecić? Dlaczego akurat on zwrócił Twoją uwagę? Na jaki instrument najbardziej zwracasz uwagę słuchając jakiegoś utworu? A może jest to wokal?… Czy to ważne jakiej muzyki słuchamy? Czy rodzaj słuchanej muzyki wiąże się z inteligencją? Czy muzyki należy słuchać głośno czy cicho? Czy jest jakaś odpowiednia pora dnia do słuchania muzyki? Czy słuchając muzyki można wykonywać jakąś czynność, np. gotować, czy należy usiąść i się skupić? Czy muzyki lepiej słuchać w samotności czy w grupie osób? Czy słuchanie muzyki jest fajne?…. Napisz jeszcze coś, jeśli uważasz, że jest konieczne w tym temacie…

Na wypowiedzi czekam pod adresem:  s.witula@sp18-pszczyna.pl

Pozdrawiam!!!


26.05.2020 wtorek


MATEMATYKA

Witajcie.

Pozdrawiam Was serdecznie.

JĘZYK POLSKI

JĘZYK ANGIELSKI

Hello:)

Wygląda na to, że kończymy rozdział 7. Przed nami powtórka. Topic: Revision unit 7.

Proszę o wykonanie zadań na str. 99 podręcznika: 1 (połącz zdania z osobami na obrazku), 2 (spójrz na obrazek i dopasuj uczucia do osób), 3 (uzupełnij zdania formą present perfect czasowników) i 4 (napisz pytania w czasie present perfect z wyrazem ever).

That`s all.

Proszę przesłać fotki do środy wyłącznie na adres: j.skowronska.sp6@gmail.com

HISTORIA


25.05.2020 poniedziałek


MATEMATYKA

Witajcie.

Pozdrawiam Was serdecznie.

JĘZYK POLSKI

Lekcja pierwsza: dopisz numer lekcji i datę do lekcji poprzedniej. Miłej pracy:-)

WYCHOWANIE FIZYCZNE

Dzień dobry

Pilates to uniwersalny trening wzmacniający wszystkie mięśnie ciała, poprawiający posturę, zapobiegający bólom pleców wynikającym z siedzącego trybu życia. Pilates to trening dla każdego. Także zaczynamy poniedziałek od mocnego akcentu. Wykonaj rozgrzewkę składającą się z 8 dowolnych ćwiczeń znanych z lekcji WF , następne przejdź do części głównej. Powodzenia

https://www.youtube.com/watch?v=zfFY-Di8wPw

PLASTYKA

Dzień dobry:)

Temat lekcji: Niezwykłe wnętrze – fotomontaż

Przygotuj kartkę A3, powycinane z gazet i czasopism elementy wyposażenia wnętrz (meble, stoły, krzesła, łóżka, biurka, wazony itp.), klej, nożyczki. Wykonaj fotomontaż przedstawiający niezwykłe wnętrze. Zainspiruj się obrazem Rene Magritte’a znajdującym się w ciekawostce w ostatniej lekcji. Zdjęcie swojej pracy umieść na tablicy plastycznej: https://padlet.com/bczernecka/6s62pto5itms  hasło plastyka

Miłej pracy:)

WYCHOWANIE DO ŻYCIA W RODZINIE
grupa chłopców

Kategoria:

Napisany przez: Admin