Projekt edukacyjny z okazji 150 rocznicy urodzin Stanisława Wyspiańskiego

STANISŁAW WYSPIAŃSKI 1969 – 1907Kontakt ze sztuką jest ważnym sposobem rozwoju wrażliwości estetycznej i moralnej. Wraz z tymi dyspozycjami kształtuje się także wyobraźnia, która pomaga w aktywnym i twórczym podejściu do życia. System edukacji może wykorzystać dwie drogi prowadzące do rozwoju wyobraźni przez sztukę, są to: bezpośredni kontakt  z wartościami dzieła i własna działalność artystyczna ( J. Górniewicz,1989)

WSTĘP:

Działalność artystyczna Stanisława Wyspiańskiego jest jednym z najbardziej niezwykłych zjawisk w dziejach kultury naszego kraju. Warto zapoznać uczniów z tak wybitną postacią. Był twórcą działającym na wielu polach kultury, co pozwoli podczas zajęć związanych z jego osobą zapoznać dzieci z wielopłaszczyznowością sztuki. Był autorem wspaniałych prac malarskich, witraży, dekoracji teatralnych, dzieł literackich.

CELE:

1. Przybliżenie uczniom sylwetki i dokonań Stanisława Wyspiańskiego.
  2. Poznanie miejsc w Krakowie związanych z osobą S. Wyspiańskiego.
  3. Umożliwienie uczniom bezpośredniego kontaktu ze sztuką i jej twórcami.
  4. Promowanie talentów poprzez udział w zajęciach artystycznych i konkursach.
  5. Kształtowanie postawy świadomego uczestnika i odbiorcy sztuki.

ADRESAT PROJEKTU: uczniowie klas I-VIII

CZAS TRWANIA PROJEKTU: III 2019 – IV 2019

PRZEWIDYWANE OSIĄGNIĘCIA UCZNIÓW PO REALIZACJI PROJEKTU

UCZEŃ:

• Zna najważniejsze fakty z życia artysty.
  • Potrafi rozpoznać różnorodną twórczość Wyspiańskiego i czerpać z niej inspirację.
  • Zna zbiory Muzeum Narodowego w Krakowie, zna witraże z kościoła oo. Franciszkanów.
  • Rozpoznaje zabytki Krakowa oraz miejsca związane z osobą S. Wyspiańskiego.
  • Czyta mapę i plan miasta.
  • Wykorzystuje zdobytą wiedzę w twórczości plastycznej i komputerowej.
  • Świadomie uczestniczy w życiu kulturalnym.

HARMONOGRAM ZADAŃ

Lp. Zadanie Termin Odpowiedzialni
1. Konkurs plastyczny „Magiczne witraże Stanisława Wyspiańskiego” III 2019 D. Gawlik

B. Czernecka